Kursy walut

WSTĘP

ZAKRES INSTRUKCJI

Instrukcja opisuje proces obsługi kartoteki kursy walut. Dzięki tej instrukcji dowiesz się jak skonfigurować pobieranie interesujących Cię kursów oraz jak wprowadzać kursy walut ręcznie. Dowiesz się też czym jest kurs celny i jak go używać.

INFORMACJE OGÓLNE

W programie FRAKTAL użytkownik ma do dyspozycji tabelę kursów walut NBP. Dane kursów walut są automatycznie aktualizowane przez Fraktal Update i przechowywane, dzięki czemu użytkownik ma do nich łatwy i stały dostęp. Kursy walut są niezbędne do obliczania należności celnych. Kursy mogą być także wpisywane ręcznie.  

WERSJE DOKUMENTU

Dokument utworzono: 9/11/2023


CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE

Należy znać definicję kursu celnego.

Kurs celny NBP (Narodowego Banku Polskiego) jest podstawą dla obliczania wartości celnych. Jest ustalany raz w miesiącu na podstawie kursu z przedostatniej środy miesiąca poprzedzającego. Na przykład, kurs celny obowiązujący w maju będzie oparty na kursie NBP z przedostatniej środy kwietnia. Jest to istotne dla przedsiębiorców, którzy muszą planować swoje transakcje i koszty związane z importem i eksportem towarów- zwłaszcza przy wykorzystaniu Poczta Polska jako operator logistyczny.


INSTRUKCJA

KURSY WALUT

W sekcji Administracja, kartoteka Parametry po przejściu do zakładki Kursy walut użytkownik może skonfigurować sposób pobierania kursów walut. Zalecamy zaznaczenie kursów celnych walut, których użytkownik używa do rozliczeń. Użytkownik może wybrać waluty, które będą pobierane. Do tworzenia dokumentów SAD przyda się wyłącznie kurs celny, czyli kurs wymiany stosowany w celu ustalania wartości celnej. 

image.png

Kurs waluty można także wpisać ręcznie w sekcji Kartoteki, kartotece Kursy walut. Po wciśnięciu przycisku Dodaj otwiera się okno wprowadzania kursu walutowego. W oknie należy uzupełnić pola oraz podać datę, od której kurs będzie ważny. Nowy kurs celny zatwierdza się poprzez wciśnięcie przycisku Zapisz.

image.png

WYSYŁKA POCZTĄ POLSKĄ

PAMIĘTAJ!- Przy wysyłce zgłoszenia w ostatnich dniach miesiąca należy wziąć pod uwagę, że przesyłka może dotrzeć do urzędu celnego w kolejnym miesiącu. W takim przypadku należy użyć kursu celnego z kolejnego miesiąca.
Przykład: Przesyłka odprawiana 29 stycznia, nadana na poczcie 30 stycznia do urzędu celnego dotrze dopiero 1 lutego. W takim przypadku należy użyć kursu celnego z lutego. Aby zmienić kurs celny w zgłoszeniu naciśnij przycisk [...] obok kursu i wybierz prawidłowy kurs.


SŁOWA KLUCZOWE

waluta, kurs celny, kurs waluty